autor: Richard Klíčník (Czech Tourism)

Poloha a podnebí

Poloha a rozložení

 

Česká republika je historicky rozdělena do tří regionů: Čechy, Morava a část Slezska. Celková rozloha je 78 866 kilometrů čtverečních a počet obyvatel země je zhruba 10,4 milionu lidí. Hlavním a zároveň největším městem s 1,3 miliony obyvatel je Praha. Na území České republiky se nachází dalších 5 měst s více než 100 000 obyvateli: Brno, Plzeň, Olomouc, Ostrava a Liberec. Česká republika sousedí s Německem, Polskem, Rakouskem a Slovenskem.

Země je přirozeně chráněna rozsáhlými pohořími, které tvoří většinu hranic: Krkonoše na severovýchodě; Krušné hory na severozápadě; Šumava na západě; Hrubý Jeseník a Moravskoslezské Beskydy na Moravě. Nejvyšším bodem Česka je vrchol hory Sněžky (1602 m nad mořem). Územím protéká řada významných evropských řek (Elbe, Odra, Morava, Vltava atd.).

Podnebí

 

Česká republika má jako vnitrozemská země mírné klima se čtyřmi ročními obdobími, které odpovídají mírnému klimatickému pásmu. Podnebí se mění v průběhu celého roku, a to i v závislosti na konkrétní lokalitě v České republice. Průměrná teplota v lednu (nejchladnějším zimním měsíci) je -4°C. Letní počasí může být velmi teplé s teplotami kolem 27 °C v červenci a srpnu. Ideální dobou pro návštěvu České republiky je jaro (od poloviny dubna do poloviny června) a podzim (od září do poloviny října), kdy počasí bývá příjemné, avšak může být také velice nepředvídatelné.