Tady najdeš odpovědi na nejčastější dotazy zahraničních studentů a zájemců o studium v České republice. Potřebuješ se zeptat na něco jiného? Použij kontaktní formulář níže a napiš nám!
FAQ
V Česku existuje mnoho studijních programů a kurzů vyučovaných v angličtině nebo dalším cizím jazyce, tudíž si můžete vyhledat nejvhodnější studijní program na základě univerzity nebo programu. Jakmile si vyberete univerzitu a studijní program, obraťte se přímo na přijímací oddělení zvolené univerzity, kde získáte další informace nebo navštivte její webové stránky. Další informace o vysokých školách naleznete také v katalogu vysokých škol v České republice.
Z pohledu zakladatele mohou být instituce vysokoškolského vzdělávání veřejné, státní nebo soukromé. Veřejné i soukromé vysokoškolské instituce se zodpovídají Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy a státní instituce (Univerzita obrany a Policejní akademie) jsou zřízeny pod kontrolou příslušných ministerstev.
Pokud jde o nabízené studijní programy, vysokoškolské instituce mohou být neuniverzitní a univerzitní. Neuniverzitní instituce nabízejí především bakalářské studijní programy. Mohou nabízet i magisterské programy, nikoliv však doktorské programy. Univerzity poté mohou nabízet všechny typy studijních programů a provádět s nimi spojené vědecké, výzkumné, umělecké nebo jiné tvůrčí činnosti. Podrobnější informace získáte v našem katalogu vysokých škol v České republice.
Začněme tím jednodušším, maximální věkový limit pro studium na české VŠ neexistuje. Minimální oficiálně (tj. ze zákona) také ne, ale..
Podmínkou studia na VŠ v bakalářském a magisterském programu je ukončené středoškolské vzdělání s maturitou, nebo ekvivalent tohoto vzdělání ze zahraničí. V ČR je standardní potřebná doba pro ukončení středního vzdělávání 13 let, je možné uznat i 12, výjimečně 11 let, ale musí být splněn počet odstudovaných hodin a předmětů, aby mohla být udělena příslušná nostrifikace. To mnohdy může představovat problém. Plnoletost zájemců o studium je zároveň nezbytná pro řadu právních úkonů, ať už majetkových, občanskoprávních či trestních. Neplnoletý uchazeč nemůže např. podepsat ubytovací smlouvu na kolejích, nebo si sám pronajmout byt. Na technických univerzitách zároveň studenti pracují s mnohdy poměrně drahou technikou a fakulty si často nepřejí, aby zodpovědnost za tak drahé přístroje přebírali studenti mladší 18 let. V takových případech tedy záleží hlavně na vnitřních předpisech jednotlivých univerzit.
Jste-li mladší 18 let a zvažujete nástup na některou z českých VŠ, doporučujeme se vždy obrátit na studijní oddělení příslušné fakulty, zda se vás v souvislosti s nižším věkem netýkají nějaká omezení.
Ze zákona je vysokoškolské vzdělání na veřejných a státních institucích zdarma pro občany všech národností, s následujícími výjimkami:
• poplatky za vedení přijímacího řízení;
• poplatky za prodloužení doby studia nad rámec stanoveného limitu;
• poplatky za studium v cizím jazyce.
Soukromé vysoké školy si mohou stanovit své vlastní poplatky. Podrobné informace naleznete na našich webových stránkách.
Podívejte se na seznam dostupných stipendií na našich webových stránkách. Doporučujeme vám podívat se zejména na vládní stipendia a možnosti stipendií Erasmus Mundus.
Samozřejmě! Mnoho studentů při studiu pracuje, letní brigády či různé formy zkrácených pracovních úvazků jsou v České republice velmi oblíbené. Další postup závisí na tom, odkud pocházíte, zda jste studentem prezenční formy studia, nebo např. čerstvým absolventem.
Navštivte naše webové stránky, kde najdete stručné shrnutí, jak postupovat, spolu s odkazy na další instituce, které vám při vyřizování všech náležitostí mohou být nápomocny.
Toto závisí na studijním programu a liší se napříč univerzitami. Podrobné informace získáte přímo u referentů vybrané univerzity.
Studenti, kteří chtějí studovat denní formu studia, by se měli obrátit přímo na vysokoškolskou instituci podle svého výběru. Studenti se mohou ucházet o více studijních programů na různých institucích a fakultách. Termín pro podání přihlášek je obvykle koncem února nebo března. Většina vysokoškolských institucí nabízí možnost podávání žádosti v elektronické podobě. Datum, obsah a formu přijímacího řízení určuje děkan fakulty nebo rektor vysokoškolské instituce. Více informací najdete na našich webových stránkách.
Pro české univerzity neexistuje jednotný formulář pro přihlašování se ke studiu. Studenti, kteří chtějí docházet na denní formu studia, by se měli hlásit přímo na vysokou školu podle svého výběru, protože každá univerzita si může stanovit vlastní přijímací požadavky. Studenti se mohou ucházet o více studijních programů na různých institucích a fakultách. Více informací najdete na našich webových stránkách.
Každá univerzita přijímá své žádosti samostatně. Každá univerzita má totiž své vlastní přihlášky, které lze nalézt na jejich internetových stránkách.
Naše webové stránky poskytují obecné informace o vstupních formalitách, kde si můžete ověřit, zda pro vstup do země potřebujete vízum https://www.studyin.cz/cs/zivot-prace/vstupni-formality/.
Podrobné informace o různých typech víz a příslušných postupech naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR nebo Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Bohužel není v kompetenci Studyin urychlit proces udělování / jmenování víz. Zpracování dlouhodobých víz a povolení k pobytu je výhradně v kompetenci našich ambasád v zahraničí a Ministerstva vnitra ČR, které se řídí přísným procesem.
Některé univerzity nabízí přípravné kurzy. Studijní oddělení vám poskytne více informací.
Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v Praze nabízí intenzivní kurzy českého jazyka, přípravné kurzy pro vysokoškolské studium v českém jazyce, jazykové zkoušky, on-line kurzy českého jazyka a letní kurzy českého jazyka. Více informací najdete na našich webových stránkách.
Více informací naleznete na našich webových stránkách.
Česká republika je stále oblíbenější destinací pro studium, v současnosti je zde zapsáno více než 42 000 zahraničních studentů. Existuje mnoho důvodů, proč se v České republice rozhodli studovat: dlouholetá tradice kvalitního vzdělávání, různorodá škála studijních programů, poloha v srdci Evropy, cenově dostupné školné a nižší náklady na život a v neposlední řadě také rozmanitá kultura a fascinující historie. Chcete-li zjistit více, navštivte naši sekci Proč Česká republika.
Tyto informace jsou k dispozici v Průvodci ke studiu a bydlení v České republice nebo si můžete přečíst více v sekci Životní náklady.
Většina univerzit má vlastní koleje nebo si můžete pronajmout vlastní nebo sdílený byt. Na našich webových stránkách nabízíme několik tipů pro vyhledávání ubytování.
Informace o lékařské péči a pojištění získáte na našich webových stránkách.
Zde si můžete stáhnout naše informační brožury pro zahraniční studenty:
• Průvodce studiem a životem v České republice
• Katalog vysokých škol v České republice
• Vzdělávací systém České republiky
Další užitečné webové stránky:
• Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
• Oficiální internetové stránky České republiky
• Oficiální turistická stránka České republiky
• České diplomatické mise v zahraničí
• Zprávy v angličtině: Praguepost.com / Praguemonitor.com / Radio.cz