Zdroj: Vysoká škola chemicko-technologická v Praze

Informace pro nově příchozí

Začít nový život v nové zemi není vždy jednoduché. Níže najdete některé užitečné informace pro vaše první kroky v České republice!


Integrační kurzy

 

Příslušníci států mimo Evropskou unii, kteří se přestěhovali do České republiky a plánují tu zůstat delší dobu, se mohou zúčastnit integračních kurzů. Tyto kurzy jsou zdarma a nabízejí řadu praktických informací o české společnosti. Kurzy jsou vedeny v češtině, s profesionálními překladateli do angličtiny, ruštiny, ukrajinštiny, francouzštiny, vietnamštiny, mongolštiny a arabštiny.

HLEDEJTE KURZY

Brožura

Brožura „Vítejte v České republice “ obsahuje podrobné informace o právní úpravě pobytu, zaměstnání, podnikání, českém školském systému, zdravotní péči, zdravotním a sociálním pojištění, bydlení, každodenních praktické informace atd. Brožura byla přeložena do angličtiny, ruštiny, ukrajinštiny, francouzštiny, vietnamštiny, arabštiny, španělštiny a mongolštiny. Brožura se rozdá mezi účastníky kurzu Vítej v české republice. S ohledem na časté legislativní změny není brožura momentálně dostupná online ke stažení. K dispozici je pouze v aktualizované tištěné podobě. 

VÍCE INFORMACÍ

Film

Dokumentární film „ Vítejte v České republice“ se snaží poskytnout základní informace o každodenních obavách jakéhokoliv občana a seznamuje diváka s národními symboly, českými tradicemi a významnými místy po celé zemi. Film zdůrazňuje hlavní práva a povinnosti imigrantů v České republice. Je přeložen do angličtiny, ruštiny, ukrajinštiny, francouzštiny, vietnamštiny, mongolštiny a arabštiny. 


Studentská síť Erasmus

Studentská síť Erasmus Česká republika (ESN CZ) je neziskovou studentskou organizací zastupující místní ESN sekce na národní úrovni. Misí ESN je podpořit studentskou mobilitu ve vyšší vzdělání v rámci principu ´studenti pomáhají studentům´. Všechny sekce dohromady každoročně pomohou zhruba 7 000 zahraničních studentů. ESN CZ zastupuje zahraniční studenty, čili poskytuje příležitosti pro kulturní porozumění a sebe-rozvoj.  

Další informace

Internetové stránky Ministerstva vnitra nabízejí několik užitečných publikací týkajících se administrativních úkonů souvisejících s pobytem cizince, nahlášením bydliště studenta nebo například komunikační karty pro zahraniční pacienty.

Zvláštní internetová stránka Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva vnitra věnující se integraci cizinců nabízí publikace k různým integračním tématům, včetně zaměstnání nebo bydlení je k dispozici v angličtině, ruštině, ukrajinštině, vietnamštině, moldavštině, mongolštině.