Studovali jste nebo jste získali kvalifikaci v zahraničí? Přejete si pokračovat ve studiu v České republice? Pokud ano, je nutné získat úřední doklad, který potvrzuje, že vzdělání, které jste ukončili, je rovnocenné vzdělání poskytovanému v České republice. Proces uznávání ukončeného vzdělání se liší podle úrovně vzdělání, kterou si chcete nechat uznat.
NOSTRIFIKACE NEBO REKOGNICE? CO BUDETE POTŘEBOVAT?
Proces uznávání základního, středního a vyššího (nikoliv univerzitního) vzdělání se nazývá „nostrifikace“. Dokumentace k zakončení základního, středního nebo vyššího vzdělání se nazývá „vysvědčení“. Úřad, kde budete nostrifikovat, se obecně nazývá uznávací orgán. Uznávacími orgány jsou školské odbory jednotlivých krajských úřadů, např. v Praze je to Magistrát hl. m. Prahy. Vaším uznávacím orgánem je krajský úřad v místě, kde máte nahlášený pobyt.
Další možností uznávání vzdělávání je kromě nostrifikace i uznávání v rámci přijímacího řízení na univerzitě, která má institucionální akreditaci. Takto uznané vzdělání platí pouze pro onu konkrétní univerzitu a fakultu. Není všeobecně platné a nedá se použít pro přijímací řízení na jiné instituce.
Na druhé straně, proces uznávání univerzitního vzdělání se nazývá „rekognice/uznání zahraničního vyššího vzdělání a kvalifikace v České republice“. Dokumentace k zakončení univerzitního vzdělání se nazývá „diplom“. Uznávacími orgány v případě akademického uznávání jsou obecně veřejné vysoké školy, které provozují stejný studijní obor, či studijní obor blízký oboru, který jste vystudovali.
NOSTRIFIKACE
Jaké doklady musím doložit k žádosti o nostrifikaci?
Níže najdete seznam dokladů ve znění, ve kterém jsou uvedeny na oficiálních stránkách úřadů a ve formuláři žádosti. Zákonná lhůta na vyřízení žádosti je 30 dní, ve zvláště složitých případech se může prodloužit až na 60 dní.
Spolu s vyplněným formulářem Žádosti budete odevzdávat následující přílohy:
- Úředně ověřenou kopii legalizovaného závěrečného vysvědčení vyhotovenou českým notářem a přeloženou českým soudním tlumočníkem
- Úředně ověřenou kopii legalizovaného přehledu absolvovaných předmětů s hodinovou dotací vyhotovenou českým notářem a přeloženou českým soudním tlumočníkem
- Doklad, že škola, kde jste obdrželi vysvědčení, je součástí vzdělávací soustavy vašeho státu
- Doklad o zaplacení správního poplatku: 1000,- CZK
- Doklad totožnosti žadatele
- Doklad o místě pobytu v ČR
Více informací k procesu získání nostrifikace najdete zde.
uznávání v rámci přijímacího řízení
Univerzity, které získaly tzv. institucionální akreditaci, mohou v rámci svých přijímacích řízení provést nostrifikaci i samy. Jen je třeba počítat s tím, že takto provedená nostrifikace platí pouze pro onu konkrétní univerzitu a fakultu.
Přehled vysokých škol, kterým byla přiznána institucionální akreditace:
- Academy of Performing Arts in Prague
- Brno University of Technology
- Czech University of Life Sciences Prague
- Charles University
- Jan Evangelista Purkyně University
- Masaryk University
- Mendel University in Brno
- Palacký University Olomouc
- Prague University of Economics and Business
- Tomas Bata University in Zlín
- University of Chemistry and Technology Prague
- University of Ostrava
- University of Pardubice
- University of South Bohemia in České Budějovice
- University of Veterinary Sciences Brno
- University of West Bohemia
- VSB - Technical University of Ostrava
uznávání vysokoškolského studia
Jaké doklady musím doložit k žádosti o rekognici VŠ studia?
Absolventi bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů na zahraničních univerzitách, kteří chtějí získat uznání svých zahraničních diplomů, jsou povinni podat písemnou přihlášku spolu s dalšími dokumenty rektorátu vybrané veřejné vysoké školy. Zákonná lhůta na vyřízení žádosti je 30 dní, ve zvláště složitých případech se může prodloužit až na 60 dní.
Spolu s vyplněným formulářem Žádosti budete odevzdávat následující přílohy:
- Úředně ověřenou kopii legalizovaného diplomu vyhotovenou českým notářem a přeloženou českým soudním tlumočníkem
- Úředně ověřenou kopii legalizovaného dodatku diplomu či přehledu absolvovaných zkoušek vyhotovenou českým notářem a přeloženou českým soudním tlumočníkem
- Doklad o zaplacení správního poplatku: 3000,- CZK
- Rozhodnutí o přiznání postavení uprchlíka, pokud žádost podává osoba, které byl tento status přiznán
Více informací k procesu získání rekognice VŠ studia najdete zde.
Výjimka pro uchazeče ze Slovenska, Polska, Maďarska a Slovinska
Vysokoškolské kvalifikace z uvedených zemí původu je možno použít na území České republiky přímo, bez osvědčení o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání.
Komplexní informace o procesu uznávání VŠ studia jsou k dispozici na webových stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Další informace a případné kontakty na příslušné instituce najdete i v brožuře "Uznávání vzdělávaní a kvalifikace v ČR”. S žádostí o pomoc či radu se můžete obrátit i na českou pobočku NARIC Centre (National Academic Recognition Information Centre), která pracuje pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Na webových stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy najdete i Registr vysokých škol a uskutečňovaných studijních programů.