Příjezd

Česká republika je malá vnitrozemská země ve střední Evropě, sousedící s Německem na západě, s Rakouskem na jihu, se Slovenskem na jihovýchodě a s Polskem na severovýchodě. Země je součástí Schengenského prostoru.

Studium v České republice vás umístí do srdce Evropy, kde máte skvělou příležitost objevovat všechny evropské země a místa, která byste jinak neměli příležitost navštívit!


Letadlem

Letiště Václava Havla je nejdůležitějším mezinárodním letištěm v České republice a největším letištěm mezi novými členy EU. Nachází se 10 kilometrů západně od centra města a můžete zvolit z 50 pravidelných aerolinek spojujících přímo Prahu s více jak 130 destinacemi po celém světě. Informace o aerolinkách, letovém řádu a službách pro cestující jsou k dispozici na stránkách letiště. Pražské letiště operuje na 2 terminálech. Terminál 1 je určen pro let do zemí mimo Schengenský prostor, zatímco Terminál 2 slouží k odletům do zemí Schengenského prostoru

České aerolinky (ČSA) jsou vlajkových letovým přepravcem v České republice. Z Prahy nabízejí lety do většiny evropských destinací a přestupních bodů v Severní Americe, Asii, Středních Východě a severní Africe.

Veřejná doprava z letiště je popsána zde. Cestujete-li do jiných měst než Prahy, můžete použít meziměstské autobusové spoje přímo z letiště.    

Další letiště jsou v Brně a Ostravě. Studenti přijíždějící studovat do Brna mohou využít letiště ve Vídni (Rakousko) nebo Bratislavě (Slovensko).

Vlakem nebo autobusem

Cestujete-li do České republiky z Evropy, můžete také použít autobus nebo vlak.

Autobusoví dopravci Student Agency, Eurolines nebo Flixbus nabízejí služby v řadě evropských zemí, včetně Velké Británie, Německa, Francie, Rakouska, Nizozemí, Slovenska, Švédska, Norska a Itálie. 

Praha má mezinárodní vlakovou stanici s linkami z Polska, Německa, Rakouska, Slovenska, Maďarska, Švýcarska a Nizozemí. Ceny mezinárodních lístků pro vybrané destinace z Prahy můžete nalézt na stránkách Českých drah

V rámci České republiky můžete jednoduše cestovat jak autobusem, tak vlakem, protože v zemi je rozvinuta jedna z nejhustších vlakových evropských sítí a propracovaný systém veřejné autobusové dopravy. Autobusové a vlakové spoje jsou spolehlivé. Místní i mezinárodní vlakové a autobusové spoje můžete vyhledat zde.    

Autem

Přijíždíte autem? Potom budete možná potřebovat několik základních informací po českém silničním provozu. V České republice je 6 dálnic, z nichž nejstarší a nejdůležitější je D1 dálnice spojující Prahu a Brno. Mapu silniční sítě v České republice a informace o příslušných poplatcích můžete nalézt zde.

Požadovanými doklady jsou: řidičský průkaz (evropský nebo mezinárodní), průkaz totožnosti nebo cestovní pas, doklady k vozu (malý technický průkaz, pojištění a zelená karta). Maximální povolená rychlost v obci je 50 km/h, na okresních komunikacích 90 km/h a 130 km/h na dálnicích.  

Veřejná doprava

Větší města mají vyvinuté efektivní systémy veřejné dopravy užívající tramvaje, autobusy nebo trolejbusy. V Praze je také metro. Můžete si zakoupit lístky na jednotlivé cesty, ale zůstáváte-li déle, zvažte koupi výhodných denních, dvoudenních a týdenních lístků nebo dlouhodobých cestovních průkazů. V některých městech si můžete koupit lístek přes textovou zprávu, z automatů na lístky nebo přímo u řidiče. Všeobecně je také pořídíte v obchodech veřejné dopravy, obchodech s tabákem a tiskem. Jízdní řády na stránkách www.idos.cz.

Celní kvóty

Celní kontroly na státních hranicích skončili vstupem České republiky do Evropské unie. Kontroly přetrvávají pouze na vnějších hranicích EU. Proto se setkáte s kontrolami pouze na mezinárodních letištích. Zboží dovezené do EU příležitostně pro osobní účely je osvobozeno od celní povinnosti, daně z přidané hodnoty a spotřební daně. Informace o množství, které můžete přivést do České republiky a které zboží je osvobozeno od celní povinnosti, daně z přidané hodnoty (DPH) a spotřební daně naleznete zde.