Příjezd

Česká republika je malá vnitrozemská země ve střední Evropě, sousedící s Německem na západě, s Rakouskem na jihu, se Slovenskem na jihovýchodě a s Polskem na severovýchodě. Země je součástí Schengenského prostoru. Studovat v Česku znamená studovat v srdci Evropy, odkud můžeš objevovat různé evropské země a místa!


Letadlem

Letiště Václava Havla je nejdůležitějším mezinárodním letištěm v České republice a největším letištěm mezi novými členy EU. Nachází se 10 kilometrů západně od centra města a můžete zvolit z 50 pravidelných aerolinek spojujících přímo Prahu s více jak 130 destinacemi po celém světě. Informace o aerolinkách, letovém řádu a službách pro cestující jsou k dispozici na webu letiště. Pražské letiště operuje na 2 terminálech. Terminál 1 je určen pro let do zemí mimo Schengenský prostor, zatímco Terminál 2 slouží k odletům do zemí Schengenského prostoru

České aerolinky (ČSA) jsou vlajkových letovým přepravcem v České republice. Z Prahy nabízejí lety do většiny evropských destinací a přestupních bodů v Severní Americe, Asii, Středních Východě a severní Africe.

Veřejná doprava z letiště je popsána zde. Cestuješ-li do jiných měst než Prahy, můžeš použít meziměstské autobusové spoje přímo z letiště.    

Další letiště jsou v Brně a Ostravě. Studenti přijíždějící studovat do Brna mohou využít letiště ve Vídni (Rakousko) nebo Bratislavě (Slovensko).

Vlakem nebo autobusem

Cestuješ-li do České republiky z Evropy, můžeš také použít autobus nebo vlak.

Autobusoví dopravci Student Agency nebo Flixbus nabízejí služby v řadě evropských zemí, včetně Velké Británie, Německa, Francie, Rakouska, Nizozemí, Slovenska, Švédska, Norska a Itálie. 

Praha má mezinárodní vlakovou stanici s linkami z Polska, Německa, Rakouska, Slovenska, Maďarska, Švýcarska a Nizozemí. Ceny mezinárodních lístků pro vybrané destinace z Prahy najdeš na stránkách Českých drah

V rámci České republiky můžeš jednoduše cestovat jak autobusem, tak vlakem, protože v zemi je rozvinuta jedna z nejhustších vlakových evropských sítí a propracovaný systém veřejné autobusové dopravy. Autobusové a vlakové spoje jsou spolehlivé. Místní i mezinárodní vlakové a autobusové spoje můžeš vyhledat zde.    

Autem

Přijíždíš autem? V České republice je 6 dálnic, z nichž nejstarší a nejdůležitější je D1 dálnice spojující Prahu a Brno. Mapu silniční sítě v České republice a informace o příslušných poplatcích najdeš zde.

Požadovanými doklady jsou: řidičský průkaz (evropský nebo mezinárodní), průkaz totožnosti nebo cestovní pas, doklady k vozu (malý technický průkaz, pojištění a zelená karta). Maximální povolená rychlost v obci je 50 km/h, na okresních komunikacích 90 km/h a 130 km/h na dálnicích.  

Veřejná doprava

Větší města mají vyvinuté efektivní systémy veřejné dopravy užívající tramvaje, autobusy nebo trolejbusy. V Praze je také metro. Můžeš si koupit lístky na jednotlivé cesty, ale zůstáváš-li déle, zvaž koupi výhodných denních, dvoudenních a týdenních lístků nebo dlouhodobých cestovních průkazů. V některých městech si můžeš koupit lístek přes textovou zprávu, z automatů na lístky nebo přímo u řidiče. Jízdenky koupíš i v obchodech veřejné dopravy, obchodech s tabákem a tiskem. Jízdní řády jsou dostupné na webu www.idos.cz.

Celní kvóty

Celní kontroly na státních hranicích skončili vstupem České republiky do Evropské unie. Kontroly přetrvávají pouze na vnějších hranicích EU. Proto se setkáš s kontrolami pouze na mezinárodních letištích. Zboží dovezené do EU příležitostně pro osobní účely je osvobozeno od celní povinnosti, daně z přidané hodnoty a spotřební daně. Informace o množství, které můžeš přivést do České republiky a které zboží je osvobozeno od celní povinnosti, daně z přidané hodnoty (DPH) a spotřební daně najdeš zde.