Univerzitní a další významná města

Většina vysokých škol se soustřeďuje ve 13 větších městech České republiky. Pojď objevit, co je v nich zajímavého!


Brno

Brno je ekonomickým a kulturním centrem Jihomoravského kraje. Je to druhé největší město země. Brněnská architektura odráží dlouhou a bohatou historii města, včetně takových vynikajících funkcionálních děl jako Brno Trade Fair Grounds (každoročně se zde koná více než 50 mezinárodních veletrhů). Nad městem se tyčí hrad Špilberk, který byl původně gotickým palácem a později se stal barokní pevností. Dalšími významnými prvky jsou katedrála sv. Petra a Pavla na kopci Petrov a Staroměstská radnice.

www.brno.cz

České Budějovice

Královské město České Budějovice bylo založeno roku 1265 a stalo se proslulým po celém světě svým pivem Budweiser. Středověké domy včetně barokní radnice, Samsonovy fontány a katedrály sv. Mikuláše, obklopují velké obdélníkové náměstí. Dominantou města je goticko-renesanční černá věž, která nabízí nádherný výhled. Další historickou památkou je dominikánský klášter s kostelem oběti Panny Marie, který obsahuje gotické fresky.

www.c-budejovice.cz

Hradec Králové

Hradec Králové je hlavní správní centrum východních Čech. Jedná se o jedno z nejstarších a nejkrásnějších měst v Čechách a také proto se nazývalo "městem českých královen". Gotický kostel sv. Ducha, renesanční bílá věž, barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie a biskupský palác jsou památkami, které představují paletu architektonických stylů, kterými se Hradec Králové pyšní.

www.hradeckralove.org

Jihlava

Jihlava je centrem kraje Vysočina. Nachází se na řece Jihlavě na starodávné hranici mezi Moravou a Čechami a je druhým nejstarším hornickým městem v České republice. Mezi jeho hlavní budovy patří kostely sv. Jakuba, sv. Ignáce z Loyoly, sv. Jana Křtitele a sv. Pavla, radnice a katakomby, které jsou druhými největšími v České republice.

www.jihlava.cz

Liberec

Nedaleký vrchol Ještěd je dominantou okresu. Mezi historická místa patří například novorenesanční radnice z 19. století a srubové domy ze 17. století. Liberec nabízí širokou škálu kulturních služeb včetně regionální galerie, skvělé veřejné knihovny i zoologických a botanických zahrad.

www.liberec.cz

Olomouc

Olomouc je chráněna zákonem, aby si zachovala své jedinečné kulturní dědictví a památky. Mezi významné památky patří kostel sv. Václava založený kolem roku 1100 n. l. Hlavní náměstí je harmonickou oblastí, které dominuje radnice, sloup Nejsvětější Trojice, moderní orloj a dvě fontány z přelomu 16. a 17. století, které byly nedávno doplněny třetí fontánou. Přemyslovský palác s jeho specifickými okny je vynikající románskou památkou.

www.olomouc.eu

Opava

Opava je starobylé město a historické centrum české části Slezska. Mezi jeho historické památky patří bývalý klášter Minoritů, radnice „Hláska“, farní kostel Nanebevzetí Panny Marie a Slezské divadlo a opera. Navštívit lze také regionální archivy a řadu knihoven.

www.opava-city.cz

Ostrava 

Ostrava je třetím největším městem v České republice a správní centrum Moravskoslezského kraje. Stalo se důležitým kulturním, obchodním a sportovním centrem. Město se v poslední době těší rychlému růstu svého turistického potenciálu, kterému pomohlo jeho umístění v blízkosti polských a slovenských hranic, jedinečná průmyslová architektura a další památky, bohaté historické a kulturní dědictví regionu a sportovní příležitosti, které nabízí nedaleká hornatá krajina.

www.ostrava.cz

Pardubice

Svojí neorenesanční radnicí, mnoha měšťanskými domy a zámkem je Pernštýnské náměstí vrcholným centrem města. K dalším památkám patří Zelená brána a kostel sv. Bartoloměje, pocházející z 16. století. Město je také známé koňskými dostihy a lahodnými perníčky.

www.pardubice.eu

Plzeň

Plzeň je čtvrtým největším městem v České republice a je známa po celém světě svým pivovarnictvím. Dominantou historického centra Plzně je kostel sv. Bartoloměje s věží více než 100 metrů vysokou. Radnice a řada měšťanských domů a kamenných portálů připomínají slávu renesance. Budova biskupství je jednou z řady zdejších barokních památek. Na konci 19. století byla v maurském románském stylu vystavěna místní synagoga, která je dodnes třetí největší na světě.

www.plzen.eu

Praha 

Praha je hlavním a největším městem v České republice. Je to sídlo prezidenta, vlády i parlamentu. Je to také kulturní a ekonomické centrum. Byla postavena a vyzdobean v průběhu staletí nejslavnějšími architekty a umělci z celé Evropy. Zachovalé budovy, slavné mosty, tekoucí řeka a úzké dlážděné ulice jsou úchvatné a okouzlující. Centrum Prahy je v podstatě jedním velkým památníkem a historickým sídlem, rozděleným do tří okresů - Starého Města, Malé Strany s Pražským hradem a Židovské čtvrti.

www.praha.eu

Ústí nad Labem

Ústí nad Labem je moderní město v severozápadní části Čech, které se nachází v krásném údolí řeky Labe, pouhých 20 km od německých hranic. Mariánský most přes Labe získal zvláštní cenu v roce 2001 ve veřejném průzkumu zadaném časopisem Structural Engineering International Journal a byl nominován mezi 10 nejkrásnějších světových stavebních projektů v posledních desetiletích. Městu dominuje zřícenina hradu Střekov.

www.usti-nl.cz

Zlín

Zlín je proslulý zejména obuvnickou společností Baťa, která vznikla v 19. století a prosperovala mezi oběma světovými válkami. Dokonce i dnes je město přehlídkou městského funkcionalismu. Historického významu je zajisté renesanční zámek přestavěný v barokním stylu umístěný uprostřed města.

www.zlin.cz