Rekreační aktivity

Chceš zkusit lyžování, vodní sporty nebo horolezectví? Užij si trochu ode všeho během studia v České republice! Dáme ti pár tipů, kam vyrazit. Turistické, cyklistické nebo námořní mapy koupíš téměř v každém knihkupectví nebo informačním centru.


Vodní sporty a turistika

V České republice existuje řada míst (řeky, umělé vodní nádrže a jezera), které nabízejí vynikající podmínky pro různé vodní sporty. Vybavení pro vodní sporty je možné si pronajmout v místních sportovních klubech a kempech.

Nejoblíbenější vodní plochy jsou:

  • Lipno: Lipno se nachází v jižních Čechách na řece Vltavě. Tato přehrada nabízí vynikající podmínky pro vodní sporty, kempování a sportovní rybolov.
  • Orlík: Toto jezero je obklopeno malebnou klidnou krajinou typickou pro centrální oblasti Povltaví. Poskytuje vynikající podmínky pro koupání, windsurfing, jachting, veslování a sportovní rybaření.
  • Slapy: Tato údolní nádrž na řece Vltavě, která se nachází 18 kilometrů západně od Benešova, nabízí možnosti koupání, jachtingu, veslování, vodního lyžování a windsurfingu.

Vodní turistika

Sjíždění českých řek znamená projíždění krásnou přírodní scenérií a krajinami, které mají bohatý kulturní a historický význam.

Nejoblíbenější trasy jsou:

  • Vltava: Lenora - Nová Pec, Vyšší Brod - České Budějovice. Řeka Vltava je díky své klidné vodní hladině poměrně snadná. Cestu si můžete vychutnat z krásné panenské krajiny Šumavy do rovinaté oblasti rybníka Třeboň.
  • Lužnice: Suchdol - Veselí nad Lužnicí, Tábor - Bechyně. Při plavbě po této typicky nížinné řece se zalesněnými břehy si užijete klidnou pestrou krajinu jižních Čech.
  • Otava: Sušice - Písek. Nejnáročnější, ale velice romantická cesta vede hluboko zalesněnými údolími vykrojenými do táborské pahorkatiny. Na březích této řeky, která kdysi vynášela zlato, jsou stále patrné stopy zlata.
  • Sázava: Vilémovice - Pikovice. Téměř po celé své délce protéká řeka Sázava romantickými úzkými křivkami střídajícími se s širokými otevřenými údolími. Délka řeky nabízí řadu barevných a dramatických výjevů

Rybolov

Chov ryb má v České republice dlouholetou a bohatou tradici. Vynikající podmínky pro rybolov jsou uzpůsobeny zejména na mnoha místech podél jihočeských řek, rybníků a přehradních nádrží. Nejznámější vodní plochy jsou na Třeboňsku, kterému dominuje Rožmberk - největší rybník v České republice. V rybnících kolem Českých Budějovic, Hluboké nad Vltavou, Protivínem a Blatnou jsou k rybaření také skvělé podmínky.

Horská turistika

Existuje spousta zajímavých lokalit (pískovcových, vápencových, žulových atd.) se skalními stěnami a věžemi, na které je možné vylézt v závislosti na různé stupně obtížnosti. Oblíbené trasy pro horskou turistiku lze nalézt v Krkonoších, na Šumavě, v Jizerských horách, Jeseníkách, Beskydech a dalších horských oblastech, které obklopují území České republiky. Většina útvarů vhodných pro lezení se nachází v chráněných krajinných oblastech, avšak pouze registrovaní horolezci mohou v těchto oblastech samostatně stoupat. Začátečníky musí doprovázet instruktor.

Nejpopulárnější místa pro lezení jsou:

  • Labské pískovce - Ústecký kraj
  • Český ráj - Severovýchodní Čechy
  • Adršpašsko-teplické skály - Broumovsko, Hradec Králové
  • Moravský kras - Blanensko, Jihomoravský kraj
  • Český kras - Berounsko, Středočeský kraj
  • Křivoklátsko - Rakovnicko, Středočeský kraj

Turistické trasy

Česká republika nabízí ideální podmínky pro pěší výlety. Neobvykle bohatá síť dobře značených pěších stezek rovnoměrně pokrývá celé území. To umožňuje najít cesty dokonce i v odlehlých oblastech země. Turistické stezky jsou označeny značkami tvořenými třemi horizontálními pruhy. Střední pruh označuje barvu stopy, která může být červená, modrá, zelená nebo žlutá. Barva udává úroveň obtížnosti stezky. Horní i dolní pruhy jsou bílé, aby značka byla viditelnější.

Mezi nejoblíbenější turistické regiony patří Krkonošský národní park a Národní park Šumava. Milovníci chůze by neměli vynechat romantická pískovcová skalní města v Českém ráji nebo některé divoké říční údolí, jako je třeba údolí řeky Dyje na Moravě, řeka Vydra na Šumavě nebo řeka Střela v Západních Čechách.

Cyklistika

Pokud máte v plánu cestovat po České republice na kole, musíte ho mít řádně vybavené (funkční brzdy, červený zadní reflektor, bílý přední reflektor, červené zadní světlo, bílé přední světlo, blatníky). Cyklistické přilby jsou povinné pro cyklisty mladší 18 let, ale doporučují se všem. Jízda na kole pod vlivem alkoholu může vést k pokutě.

Cyklistické stezky jsou rozděleny na silniční stezky a terénní tratě. Značky ukazující cyklotrasy mají žluté pozadí. Silniční stezky vedou po silnicích nebo po dobře dlážděných cestách a jsou označeny značkami podobnými dopravním značkám pro motorová vozidla. Všechna znamení zobrazují jízdní kolo a číslo trasy a ukazují také vzdálenosti v kilometrech k různým místům podél trasy. Off-road stezky jsou takové, které se dochylují od silnic s motorovou dopravou a vedou přes krajinu a terén, většinou mezi poli nebo v lesích. Tyto stezky jsou označeny pruhovanými značkami a stopami.

Vinařské stezky jižní Moravy vytvářejí jedinečnou síť regionálních cyklistických stezek spojujících nejzajímavější vinice s historickými památkami. Hlavní Moravská vinařská stezka spojuje Znojmo s Uherským Hradištěm a kříží přes deset vinařských oblastí. Přes krásné vinice a zahrady jižní Moravy vede asi 1000 kilometrů stezek.

Jeskyně

Podzemní svět České republiky skrývá taková jedinečná místa jako labyrinty jeskyní propojených podzemními řekami, velké jeskyně s velkými stalagmity a stalaktity, rozsáhlé sály s historickými stopami či řeku v hloubce 100 metrů, která prochází přes největší Českou rokli.

  • Koněpruské jeskyně: Koněpruské jeskyně se nacházejí ve středních Čechách, sedm kilometrů jižně od Berouna, uprostřed přírodní rezervace Český Kras nedaleko hradu Křivoklát a Karlštejn.
  • Punkevní jeskyně: Punkevní jeskyně se nacházejí v Pustém Žlebu, asi jeden kilometr od informačního centra Skalní mlýn. Návštěvníci procházejí mohutnými podzemními prostory a chodbami až ke spodní části světově proslulé propasti Macocha. Propast je 138,7 metru hluboká s ohromujícími rozměry 174 x 76 metrů. Po pěší trase pokračujeme motorovou loďí po podzemní řece Punkvě.

Zimní střediska

Dobré zimní podmínky umožňují zimní sporty po dobu několika měsíců v roce. Dá se využít stovky kilometrů dobře udržovaných běžeckých tras, které jsou velmi dobře značené a pravidelně udržované, stejně jako sjezdových tratí s různou obtížností, sněhových parků na bruslení a sáňkování. Většina zimních středisek v České republice se nachází v národních parcích nebo v chráněných krajinných oblastech.

Lyžařské areály poskytují také řadu služeb včetně horských hospůdek a restaurací. O nově příchozí na scéně zimních sportů se také starají půjčovny, které poskytují jak lyžařské vybavení, tak služby zkušených instruktorů.

Mezi nejoblíbenější místa patří:

  • Krkonoše: V této horské oblasti se nacházejí nejznámější lyžařské oblasti země, včetně Špindlerova Mlýna, Pece pod Sněžkou, Harrachova a Rokytnice nad Jizerou. Vynikající podmínky zaručují, že i ten nejnáročnější lyžař nebo snowboardista má z čeho vybírat. Krkonošská běžecká trasa je v Evropě novinkou, protože zahrnuje 520 km udržovaných tras. 69 km je určeno pro pravidelné soutěže.
  • Jizerské hory: Jde o oblíbenou destinaci pro běžkování. Má asi 130 km dobře udržovaných stezek.
  • Šumava: Zadov, Špičák a Kramolín tvoří lyžařské areály Šumavy. Snowboardisté ​​mají svou vlastní oblast v Zadově, kde mají nadšenci možnost vybírat z více než 150 kilometrů tras.
  • Beskydy: Běžkaři cestují do Beskyd, aby využili více než 100 kilometrů tras. Lysohorská stezka, stezka Těšínské Beskydy a stezka Pustevny představují jen pár slavných cest v okolí.