Životní náklady

Na pokrytí životních nákladů budeš potřebovat mezi 500-750 EUR měsíčně. Záleží na tvém životním stylu, a hlavně na tom, kde budeš studovat. Ve větších městech, jako je Praha nebo Brno, zaplatíš více za ubytování, které bude tvým největším výdajem. Můžeš ale ušetřit, pokud se ubytuješ na studentské koleji.

Česká koruna (CZK) je hlavní měnou používanou v Česku. Některé obchody nebo hotely přijímají eura, ale vždy si zkontroluj směnný kurz.

KOLIK UTRATÍŠ?

TIPY JAK UŠETŘIT

Jako student můžeš v Česku ušetřit mnoha způsoby. Tady je pár tipů!

  • Používej svoji studentskou kartu. Dostaneš ji na své vysoké škole pro vstup do budov v rámci kampusu, do knihovny nebo studentské menzy. Ukaž kartu při placení v kavárnách, muzeích, kinech, ve vlaku nebo ve veřejné dopravě a získej různé studentské nabídky a slevy. Můžeš si také dokoupit ISIC nálepku a využívat výhody spojené s kartou ISIC ve 116 zemích.
  • Zkus si uvařit doma. Supermarkety a obchody nabízejí věrnostní karty nebo speciální nabídky na potraviny.
  • V mnoha restauracích se podávají denní obědová menu za zvýhodněné ceny nebo se můžeš najíst ve studentské menze.
  • Během zabydlování si můžeš některé věci výhodně pořídit nebo koupit od studentů, kteří už je nepotřebují. Existuje také mnoho skupin na Facebooku nebo webových stránek (Sbazar, Bazos), kde můžeš získat použité věci. Pro nákup nebo výměnu oblečení využij sezónních výprodejů v obchodech, navštiv výměnné akce nebo použij aplikaci Vinted.
  • Ve městech se koná spousta akcí zdarma (koncerty, muzejní noci, pěší prohlídky). Nebo běž na výlet a užij si bezplatné turistické stezky po celé zemi. Klub českých turistů vydává mapy všech hlavních tras.
  • S Honest Guide můžeš cestovat jako místní a objevovat jedinečná a zajímavá místa.

CO JE DOBRÉ VĚDĚT

  • Částečně pracovat během studia je poměrně běžné a jako student nepotřebuješ pracovní povolení. To ti pomůže pokrýt tvé životní náklady.
  • K žádosti o dlouhodobé vízum nebo povolení k pobytu musíš předložit doklad o finančních prostředcích k pobytu.

ZJISTI VÍCE

How to find accommodation in Czechia?

How much are the tuition fees?

What scholarships are available?

How to stay on budget?