Ubytování

Při studia v České republice máte několik možností, jak si zařídit ubytování. Některé univerzity jejich studentům poskytují koleje nebo si můžete zařídit vlastní bydlení v soukromém bytě. Náklady se liší dle lokality a kvality ubytování. 


Studentské koleje

Většina univerzit v České republice studentům nabízí možnost ubytování na kolejích. Samostatné pokoje jsou výjimečné, takže budete sdílet pokoj se spolubydlícím. Ubytování je většinou v podobě bytu – sestávající ze dvou pokojů pro dva, sdílené kuchyňky, koupelny a toalety. Pokoje jsou většinou vybaveny základním nábytkem (postel, stůl, židle, poličky). Kuchyňky jsou vybaveny vařičem, lednicí, tekoucí vodou a základním kuchyňským nábytkem. Vybavení dalším nábytkem a doplňky jako jsou závěsy, koberec, pokrývky, polštáře, čisticí prostředky, nádobí, rychlovarné konvice, toustovače je na studentovi.

Informace o tomto typu ubytování můžete nalézt na stránkách univerzit nebo kontaktujte Oddělení zahraničních vztahů. Budete schopni si sami zamluvit pokoj nebo vám budou koordinátorem vašeho programu poskytnuty další informace. 

Ceny se liší, nicméně průměrně zaplatíte za pokoj sdílený se spolubydlícím 120 EUR měsíčně. Ceny zahrnují peřiny a povlečení, přístup do sdílené kuchyňky, koupelny a společných prostor.

Pobyt na kolejích je skvělým způsobem, jak se seznámit s lidmi z různých krajů a sdílet s nimi vaše zkušenosti.   

Soukromé ubytování

Studenti si mohou také najít jejich vlastní ubytování, obvykle pokoj ve sdíleném bytě nebo celý byt. Pro zahraniční studenty je běžné sdílet větší byty v centru měst. Výhodou vlastního bydlení je možnost vybrat si spolubydlící a lokalitu. 

Ceny závisejí na velikosti, lokalitě a vybavení bytu. Nájem se pohybuje kolem 500-800 EUR měsíčně za 2-3-pokojový byt. Samostatný pokoj v bytě stojí kolem 250 EUR měsíčně. Připravte se také za zaplacení kauce, která vám bude vrácena při odjezdu, pokud ubytování zanecháte v žádoucím stavu.

Soukromé pokoje nebo byty můžete hledat v novinové inzerci, na internetu nebo skrze realitní agentury. Nezapomeňte se dívat na školních nástěnkách.