Ubytování

Po přijetí ke studiu v České republice je čas najít si bydlení! Neváhej moc dlouho - čím dříve s hledáním začneš, tím lépe. Nejlepší místo, kde začít, je tvoje vysoká škola. Většina z nich nabízí cenově dostupné ubytování na studentských kolejích, což je skvělý způsob, jak se seznámit s novými lidmi a ušetřit peníze. Pokud dáváš přednost většímu soukromí, můžeš si pronajmout vlastní byt nebo byt sdílet s dalšími zahraničními studenty. Možností je hodně - záleží na tvém rozpočtu, preferencích a lokalitě.

Studentské koleje

Veřejné české vysoké školy nabízejí studentům možnost ubytování na kolejích, ale počet míst je omezený. Podívej se na web své školy nebo se informuj u koordinátora svého studijního programu. K dispozici jsou i jednolůžkové pokoje, ale častější jsou pokoje sdílené. Ubytování je obvykle v podobě bytu, kde dva dvoulůžkové pokoje sdílejí malou kuchyňku a koupelnu. Součástí vybavení je postel, stůl, židle, police, vařič a malá lednička. Další vybavení jako koberec, polštáře nebo rostliny, už je na tobě.   

Měsíční nájemné se pohybuje mezi 150 - 200 EUR za sdílené pokoje a 190 - 260 EUR za jednolůžkové pokoje, včetně poplatků za služby a Wi-Fi. Vysoké školy někdy nabízejí stipendia na pokrytí nákladů na ubytování.

Soukromé vysoké školy většinou nemají vlastní koleje, ale mohou ti doporučit ubytování v soukromých studentských rezidencích. Jedná se o moderní, all-inclusive a výhodně umístěné studentské byty, jejichž měsíční nájemné se však pohybuje kolem 400-600 EUR.

SDÍLENÍ NEBO PRONÁJEM BYTU

Neláká tě bydlet na koleji? Sdílení většího bytu s dalšími zahraničními studenty je běžný a cenově dostupný způsob bydlení ve městě. Můžeš si pronajmout i vlastní byt. Je to ideální možnost zejména poté, co se v Česku trochu zabydlíš a zorientuješ. Zařizovat si pronájem ze zahraničí totiž může být náročné.

Skvělým zdrojem informací o nabídkách bydlení jsou nástěnky v kampusu a skupiny na Facebooku. Existuje také několik užitečných portálů s nabídkami bydlení: Student-room-flat.com, Forstudents.cz, Flatio.com, Sreality.cz, Bezrealitky.com, Expats.cz, Foreigners.cz, eSpolubydleni.cz.

Měsíční nájemné záleží na velikosti a poloze bytu. Sdílením bytu můžeš své náklady snížit. Nájemné obvykle nezahrnuje služby (elektřina, topení, voda, odpadky) a někdy je vyžadována vratná kauce. Očekávej, že zaplatíš přibližně 420 - 750 EUR za byt s 1 ložnicí mimo centrum a 500 - 1,000 EUR v centru. Nájemné za byt se 3 ložnicemi je kolem 630 - 1,500 EUR mimo centrum a 730 - 1,900 EUR v centru (průměrné ceny v ČR v březnu 2023; zdroj: Numbeo).

CO JE DOBRÉ VĚDĚT

ZJISTI VÍCE

Životní náklady v Česku

How to find a place you can call home?

Big or small city?

How to stay on budget?