The education system here is more practical

Helpful tips, Study in Czechia, Work
22. července 2019

Shantanu pochází z Indie, v současné době dokončuje doktorské studium organické chemie na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

1. Co vás vedlo k rozhodnutí studovat v České republice?

Doma v Indii jsem četl vědecký článek Dr. Roberta Víchy a přišel mi docela zajímavý. Rozhodl jsem se, že by bylo fajn s ním spolupracovat na svém doktorátu. Vygoogloval jsem si ho, zjistil jsem, že působí na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Kontaktoval jsem ho. Odpověděl během několika dní a požádal mě, abych kontaktoval Oddělení zahraničních styků pro další zpracování. Michaela z Oddělení zahraničních styků mě provedla, jak se přihlásit a vše zařídila. Dala mi také kontakt na Evu z Buddy System.

Eva jako můj parťák mi hodně pomohla. Dala mi jízdní řády autobusů a vlaků z Prahy do Zlína. Do Zlína nebyl problém přijet. Vyzvedla mě na nádraží, pomohla mi se vším: vízem, ubytováním, založením bankovního účtu atd. Vždycky tu pro mě byla.

2. Splnilo vaše studium vaše očekávání?

Ano. Pracoval jsem v Indii v oblasti objevování léků a při práci jsem si uvědomil, že výroba biologicky aktivní molekuly je jednoduchá, ale získání rozpustnosti je velký problém. Dr. Vícha pracuje v takovém oboru, kde je šance na zvýšení rozpustnosti organických molekul poměrně vysoká. Jsem opravdu ráda, že jsem dostala to, co jsem na začátku studia očekávala.

zdroj: Jan Salač

3. Co si myslíte o zázemí univerzity?

Ve srovnání s pracovními podmínkami v Indii jsou tyto laboratoře dobré. Je zde k dispozici většina zařízení, která jsou nezbytná k provedení dobrého výzkumu. Takže práce v takových laboratořích je velmi dobrá zkušenost. Nová budova laboratorního centra je opravdu pěkná.

4. Byly nějaké rozdíly oproti studiu ve vaší zemi?

Totální rozdíl. V Indii je pouze jedna zkouška v jednom semestru z každého předmětu. Pokud se vám nepovede u jedné zkoušky, pak další šance přijde v dalším semestru. Tady je to lepší, když někomu nejde jedna zkouška, může se více připravit a zkoušku udělat znovu.

Vzdělávací systém je zde praktičtější. Studenti bakalářského a magisterského studia se učí pracovat v laboratoři, takže jsou na svou práci lépe připraveni. Studenti mají více praktických znalostí, díky čemuž jsou schopni pracovat v průmyslu. V Indii máme více teoretický systém, nemáme mnoho kontaktů s laboratořemi.

Bakalářské a diplomové práce vás připraví na výzkum. Pak jsou studenti vystaveni novým poznatkům ve výzkumu a to je velmi důležité. V Indii tyto teze neděláme, s výjimkou několika velmi dobrých institutů.

5. Co vás nejvíce překvapilo ohledně studia nebo života v České republice?

Studený. Pocházím z oblasti, kde je teplota v létě cca. 44 - 45 °C a v zimě kolem 20 - 22 °C. Když jsem sem přijela, přivezla jsem si s sebou jen jeden svetr, který mě mohl ochránit jen před zimami v Indii. Ale já jsem přijela v listopadu a mrzlo! První věc, kterou jsem si koupila, byla nová zimní bunda.

foto: Shantanu Kulkarni

6. Co si myslíte o lidech v České republice?

Lidé jsou velmi milí a ochotní, i ti, kteří neumějí anglicky, se vám snaží nějak pomoci. Při mém prvním nákupu v České republice jsem si chtěla koupit nějakou zeleninu a ovoce a nevěděla jsem, jak se jmenují, tak jsem požádala jednu starší paní, aby mi pomohla. I když neuměla anglicky, provedla mě po obchodě a ukázala mi věci, které jsem si chtěla koupit.

7. Jaký byl váš nejpamátnější zážitek ze studia a života v České republice?

Výlety pořádané Buddy System Zlín. Nejlepším zážitkem byl výlet do Amsterdamu.

Každý výlet je správně zorganizován. Třeba v určitou dobu říkali, že odjíždíme ze Zlína a že v tuto dobu dojedeme do Amsterdamu a bylo to přesně tak. Perfektní time management.

Každé místo v České republice je krásné. Ráda bych se ještě jednou podívala do Karlových Varů a do Českého ráje.

8. Jak si myslíte, že vám pobyt v České republice pomohl v kariéře?

Hodně mi to pomůže. V Indii mohu očekávat velmi dobrou práci v dobré společnosti. I když mi bude nějakou dobu trvat, než najdu dobrou práci, ale vím, že když tu práci dostanu, budu mít velmi dobrý plat.

zdroj: Jan Salač

9. Máte nějakou radu pro studenty, kteří uvažují o studiu v České republice?

Měli by přijet do České republiky studovat. Lidé jsou velmi milí a vždy připraveni vám pomoci. Vědecké vybavení je velmi dobré. Je velmi příjemné pracovat zde s vysoce motivovanými lidmi. Pracovní kultura je taková, že lidé během týdne pracují velmi tvrdě a víkendy jsou uvolněné. To se mi opravdu líbí.

10. Našel jsi zde nějaké přátele na celý život?

Bydlím na vysokoškolské koleji, kde jsem se setkala se studenty z celého světa, z Evropy, Afriky, Asie, z celého světa! Každý den se učím o různých kulturách.

Udělal jsem si také dobré přátele z České republiky, většina z nich je ze stejné laboratoře. Jsou to velmi dobří přátelé, mohl bych říci navždy. Jeden z nich plánuje přijet do Indie na mou svatbu.

Více informací o Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně:
Webové stránky
Studijní programy vyučované v angličtině