Study Abroad As Long As You're Young

Accommodation, Student community, Study programmes, Travel
22 July 2019

Abdulla from Uzbekistan, studying Informatics and Systems Engineering at the Czech University of Life Sciences in Prague
The Czech University of Life Sciences in Prague, one of the largest and oldest universities in the Czech Republic, is an attractive study destination for thousands of international students, including students from the Central Asian Republics. The following is a short interview with Abdulla, a twenty years old student from Tashkent, Uzbekistan.

Q: What is the study programme you are enrolled in at CULS?

Abdulla: Než jsem přijel na ČZU v Praze, studoval jsem semestr na Westminster College v Londýně. Na ČZU studuji obor Informatika a systémové inženýrství na Provozně ekonomické fakultě. V současné době jsem ve druhém ročníku.

O: Jak se vám líbí studium na ČZU?

Abdulla: Velmi. Program je vyučován výhradně v angličtině a účastní se ho mnoho mezinárodních studentů z celého světa. Spřátelila jsem se se studenty z USA, Španělska, Itálie, Ruska a několika studenty ze Střední Asie, stejně jako s místními českými studenty. ČZU v Praze je velmi mezinárodní a kosmopolitní univerzita. Kromě místních profesorů máme i profesory, kteří pocházejí z jiných univerzit v Evropě a také ze zámoří. Přednášky a semináře jsou velmi zajímavé.

O: Než jste přišel na ČZU v Praze, působil jste na Westminster College v Londýně. V čem je studium na ČZU v Praze jiné než v Londýně?

Abdulla: Tak v první řadě, v případě, že neuspějeme u zkoušky na ČZU, máme možnost zkoušku opakovat ve dvou po sobě jdoucích zkouškových obdobích v průběhu semestru. To nebyl případ Westminster College, kde jsme měli pouze jedno následné zkouškové sezení, obvykle po semestru. Ti, kteří neuspěli, museli opakovat ročník.

O: Jak se vám líbí studentské zázemí a koleje na ČZU?

Abdulla: Bydlím na kolejích s dalším studentem z Uzbekistánu. Sdílíme pokoj s vlastní koupelnou a toaletou. Je to docela pěkné. Máme plný přístup k internetu, a pokoje jsou čisté a čisté. Vše samozřejmě záleží na spolubydlících. Pokud jsou spolubydlící nepořádní, může to být docela obtížné. Mám štěstí, že moje spolubydlící je velmi spořádaná.

O: Jak vám chutná jídlo v naší studentské menze?

Abdulla: Studentská jídelna je velmi pěkná a jídlo je levné. Se studentskou ISIC kartou máme slevu 50 % na všechna jídla. Ale protože jsme z Uzbekistánu, moje spolubydlící a já si raději vaříme vlastní jídlo. Na kolejích máme vedle našeho pokoje malý kuchyňský kout a můžeme si vařit vlastní jídlo – jako doma. Málokdy jím venku, ale občas nás naši přátelé pozvou na večeři do Prahy, tak se k nim přidáme. Ale jinak si vaříme pro sebe. Všechny ingredience seženete v nedalekém supermarketu nebo v obchodech s orientálními potravinami v centru Prahy.

O: V čem se liší studentský život v Praze od toho v Londýně?

Abdulla: Tak za prvé, náklady na místní dopravu – metro, tramvaje a autobusy – jsou velmi nízké. Také ceny za jídlo jsou v Praze velmi příznivé. Praha je mnohem menší než Londýn, takže je zde méně aut, méně hluku.

Otázka: Řekl jste, že jste se zde spřátelil s mnoha studenty. Myslíte si, že atmosféra na naší univerzitě je příznivá pro navazování přátelství s ostatními studenty?

Abdulla: Ano, určitě. ČZU má krásný kampus a vše je na jednom místě: koleje, jídelna, budovy fakulty, tělocvičny. Takže můžeme docela hodně komunikovat s ostatními studenty. Obecně jsou zde lidé docela pohodoví a přátelští.

Jaké jsou vaše plány po dokončení bakalářského studia na ČZU?

Abdulla: Protože mluvím plynně německy, plánuji pokračovat ve studiu v Německu, na univerzitě v Mannheimu, v magisterském programu podnikové informatiky, který se vyučuje v němčině.

Otázka: Jaké jsou vaše plány po dokončení studia v EU? Vrátíte se do své rodné země, Uzbekistánu?

Abdulla: Samozřejmě se plánuji vrátit zpět do své země a uplatnit znalosti a zkušenosti, které jsem získal – buď si založím vlastní společnost, nebo získám práci v oblasti své specializace.

Otázka: Myšlenka Erasmu je přesně tato: učte se cestováním a studiem v zahraničí a poté se vraťte domů, abyste uplatnili své získané dovednosti a kompetence ve prospěch svých krajanů.

Abdulla: Ano, souhlasím. Také si myslím, že když je člověk mladý, měl by rozhodně studovat v zahraničí. Když jsme mladí, můžeme cestovat a získávat nové zkušenosti. Později, když člověk zestárne a chce mít rodinu, už to není tak snadné. Proto doporučuji všem svým přátelům v Uzbekistánu: pokud jste mladí a můžete si to dovolit, jděte studovat do zahraničí. Učte se od ostatních. Je to zkušenost, která vám změní život.

Více informací o České zemědělské univerzitě v Praze:
Webové stránky / Facebook / Twitter / YouTube
Studijní programy vyučované v angličtině