"How much it will cost?" - One of the primary questions for the majority of international students who are planning to study in Czech. We all came from different countries, different families, maybe even different continents, but there is one thing will be joining up all of us in our first steps in a new place - trying to stay in budget.
Firstly, I would like to point out the main categories of spendings:
Svobodárna. Výplata bude záviset na městě a podmínkách, ve kterých jste ubytováni. Přesnou cenu si můžete ve většině případů ověřit na stránkách preferovaného koleje, nebo ji zjistit e-mailem. Průměrná cena je 3000-5000 Kč.
Jídlo. Připravte se na to, že některé jídlo v potravinách a restauracích pro vás může být nové a měli byste vyzkoušet vše. Po několika týdnech nebo měsíci budete schopni určit, jaké druhy potravin chcete kupovat, a to bude vaší druhou kategorií výdajů. Obecně bych řekla, že se bude pohybovat kolem 1000 Kč týdně. V tomto počtu je zahrnuto několik jídel v jídelně (50-75 Kč za jídlo) nebo v restauraci (do 200 Kč za oběd), samozřejmě kromě nákupu potravin. TIPY - použijte KUPI. CZ aplikace pro sledování slev na potraviny v hlavních supermarketech. Pokud byste chtěli ochutnat nějaké jídlo v restauraci, využijte k tomu ten nejlepší čas - mezi 11:00 a 15:00 hodinou. V této době většina podniků nabízí speciální, výhodnější polední menu.
Přeprava. Pokud se chystáte zůstat v Praze nebo Brně, budete potřebovat časovou kartu na metro, tramvaj a autobus. PID Lítačka - pražská aplikace pro nákup jízdenek online z mobilního telefonu. U menších měst se vsadím, že vaše kolej bude blízko univerzity a nebudete muset moc jezdit autobusem. K dispozici je také sdílení kol - aplikace REKOLA (prvních 10 cest do 15 minut je zdarma a často mají dobré nabídky) a LIME nebo UBER pro elektrické koloběžky. Průměrná útrata za městskou dopravu se bude pohybovat kolem 300 Kč.
«Věci na domácnost & další výdaje». Zacházejte s nimi jako s «jednorázovými výdaji» a buďte vždy připraveni na to, že nějakou dobu trvá, než zjistíte, co vám vyhovuje a kde můžete ušetřit nějaké peníze. To zahrnuje věci jako pánev na vaření, nádobí, spotřební elektroniku atd. TIPY - velmi často si ji můžete koupit za nízkou cenu od ostatních studentů, nebo ji dokonce získat zdarma od někoho, kdo odchází a tyto věci už nepotřebuje. Nebo si ho jen půjčte na koleji. Já osobně jsem za tuto kategorii utratil téměř 2000 Kč po svém příjezdu do Čech.
Volný čas a cestování. Buďte si jisti, že nemůžete studovat v České republice a necestujete každý víkend :) Moje rada - použijte REGIO JET, FLIX BUS a LEO EXPRESS pro cestování autobusem po Čechách a pro poznávání dalších zemí. Mají studentské slevy (ve většině případů budete moci využít studentskou slevu pouze na vnitrostátní cesty, mezinárodní trasy budou stát o něco více). MŮJ VLAK ČD - aplikace pro vlakové cesty převážně v češtině, ale nabízejí i mezinárodní trasy. Můj TIP pro vás - nákup jízdenek v aplikaci 1-2 týdny před cestou vám ušetří spoustu peněz. Mají bonusový systém a levnější lístky než u pokladny na vlakovém nádraží.
A moje speciální rada, jak se držet rozpočtu:
Použijte svůj ISIC! Spousta obchodů s oblečením, rychlého občerstvení, elektronických obchodů a cestovních služeb nabízí studentům slevy. Můj zvyk - před nákupem se vždy zeptejte: «Máte nabídky ISIC?»
Sledujte své výdaje. Buďte zodpovědní a spočítejte všechny své peníze. Použijte například speciální mobilní aplikaci nebo si uschovejte všechny své účty. Na konci měsíce si můžete vyhledat všechny své výdaje a zjistit, která kategorie vám bere nejvíce peněz a jak na ní můžete ušetřit.