Everyone at the faculty was open and helpful!

Culture and language, Study in Czechia, Universities
22 July 2019

Jana-Aletta Thiele z Německa, postgraduální studentka Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy.

Všichni na fakultě byli otevření, nápomocní a podporující

Když jsem se rozhodla opustit Německo a přijmout výzvu zahájit doktorské studium v České republice, nevěděla jsem toho mnoho o Univerzitě Karlově, Praze ani o České republice samotné. Moje jazykové znalosti byly omezeny na můj rodný jazyk a angličtinu, ale na změnu jsem se těšila.

Hned od prvního pohovoru s paní doktorkou Králíčkovou v Ústavu histologie a embryologie jsem věděla, že o mě bude postaráno. Všichni na fakultě byli otevření, nápomocní a podporující a mně byl nabídnut jazykový kurz, který umožnil hladký přechod a komunikaci na nové univerzitě. Jako první anglicky mluvící doktorand na lékařské fakultě v Plzni jsem očekával mnoho výzev týkajících se výuky, přednášek a zkoušek, ale dostalo se mi velké podpory ze strany učitelů, zaměstnanců a mých spolužáků. Moje kurzy češtiny začaly hned, což mi zajistilo, že jsem byl snazší komunikovat každý den při vyřizování pochůzek. Zkoušky, které jsem musela složit, byly přeloženy do angličtiny, abych se jich mohla zúčastnit. Překládaly se i online testy a přednášky a osobně mi byly popsány postupy, které jsem musela dodržovat. Všichni zaměstnanci, se kterými jsem musela komunikovat, například lidé z personálního oddělení nebo studentské záležitosti, mluví anglicky. Totéž platí pro všechny mé kolegy, vytváříme uvolněné, kosmopolitní pracovní prostředí. Výzkumné zázemí poskytované v Biomedicínském centru v Plzni je na nejvyšší úrovni a byl jsem ohromen dostupnými prostory, vybavením a kancelářemi. Po práci v německých, amerických a švédských laboratořích mám určité zkušenosti, toto biomedicínské centrum poskytuje perfektní pracovní prostředí. Byla mi přidělena příjemná kancelář v místnosti, kterou sdílím pouze se dvěma kolegy, což mi poskytlo tiché a luxusní prostředí pro studium, čtení, psaní referátů a plánování experimentů.

Mým původním důvodem pro nástup na lékařskou fakultu v Plzni byla spolupráce s laboratoří v Los Angeles (USA). Tato spolupráce zahrnuje studium v oblasti výzkumu rakoviny v metodicky specializovaném rámci, který dokonale odpovídá mým zkušenostem a zájmům. Nicméně nyní, když studuji v Plzni více než rok, jsem si uvědomil, že kontakty zde a partneři mi umožňují podílet se na nových projektech a udržet si pracovní výstup. Úzké vztahy s chirurgy a onkology v sousední nemocnici a společenské akce s výzkumnými skupinami z jiných univerzit usnadňují spolupráci a umožňují růst a rozkvět nových projektů a nápadů.

Každodenní laboratorní praxe, včetně používání vybavení, objednávání spotřebního materiálu, pěstování buněčných linií a příjmu klinických vzorků, je dobře organizovaná a bezproblémová. Kromě toho mi bylo hned po nástupu nabídnuto pokročilé školení v evropských školicích zařízeních; Byly poskytnuty finanční prostředky na cestu na tento kurz a účast na něm.

Jsem doktorandkou Univerzity Karlovy v Praze již téměř dva roky a mohu jen říci, že jsem se svým rozhodnutím sem přijet, opravdu šťastná. Bez váhání bych to udělal znovu. Život v České republice je skvělý zážitek, s přátelskými lidmi, krásnými městy plnými historie, úžasným jídlem, různými sportovními zařízeními a přírodou, která vybízí k pěší turistice, koupání nebo výletu po všech vesnicích a městech. Naučit se jazyk rozhodně pomáhá v každodenním životě a není příliš těžké, když cvičíte ve škole a v práci. Takže děkujeme za přečtení a doufám, že se brzy uvidíme v Praze!